16 April, 2024

ROBOTİK VE OTOMASYON ZİRVESİ

 

IEEE GTÜ Öğrenci Topluluğu Robotics&Automation(RAS) Komitesi olarak ilkini gerçekleştirdiğimiz Robotik ve Otomasyon Zirvesi etkinliğimizi yoğun ilgiyle tamamladık!

Teknolojinin iş hayatındaki etkileri gün geçtikçe artmasıyla beraber global veya küçük şirketler farketmeksizin daha düşük maliyetler ile katma değerli üretim, verimlilik ve daha pek çok avantaj getirisi ürün ortaya koyuyor. İşte tam da bu noktada robotlar her alanda yerini alıp bizlerde merak oluşturuyor. 

Bu işin ehli olan değerli konuklarımızı biz araştırmacı öğrencileri bilgilendirmek ve soru işaretlerini gidermek maksadıyla okulumuzun Kongre ve Kültür merkezinde 3 Kasım tarihinde ağırladık. 

Etkinliğin detaylarına ve konuklarımıza gelecek olursak;

Her biri 45 dakikalık oturum ve 15 dakikalık aralar olmak üzere 160 katılımcıyla  10.00da başlayan etkinliğimizi çekilişlerimizle beraber 17.30da sonlandırdık. 

İlk konuğumuz olan Altınay Robot Teknolojileri Genel Müdürü Sayın Ömer Eren-Endüstri 4.0,

Sanayi robot çeşitlerinden bahsedip dünya çapında yıllık satış adetlerine değindi.Teknik olarak neler yapıldığından hangi programları kullanıp simülasyon yaptıklarından da bahsetti.

İkinci konuğumuz Halıcı Group Ceo Dr.Hüseyin Halıcı,

Kendisinden bahsedip tavsiyelerde bulunduktan sonra robot ve otomosyonun alt birimlerinden bahsedip yapay zekanın önemini vurguladı.

Üçüncü konuğumuz IoT Türkiye Kurucu Can Güleren,

Geçmişe yolculuk yaparak günümüze kıyasla teknolojinin önemini dile getirip robotların nasıl hayatımıza girdiğinden ve olması gerektiğinden bahsetti.

Dördüncü konuğumuz MCS Group Genel Müdür Adem Kayar,

Biz gençlere tavsiyeler verdikten sonra hızla gelişen teknolojide robot ve otomosyonun Türkiye’deki ve globaldeki konumunu açıklayarak soruları cevapladı.

Beşinci konuğumuz Stäubli Robotik Direktör Bahadır Kılıç,

Akıllı robotik ve mobolite trendlerinin detaylarına değinerek bu alandaki ihtiyaça ve açığa dikkat çekerek teşviklerde bulundu.Yansıttığı slayt ve videolarla da bizleri bilgilendirdi.

Altıncı konuğumuz Yaskawa Key Account Manager Berk Alabuğa,

Robotun sanayideki dönüşümünden bahsederek sayısal verilerle kullanılan robot sayısındaki artışa da değindi.Parçaların kalitesinin ve işlevinden de bahsederek simülasyondan geçirilmeden devreye alınamayacağını da belirtti.

Ve birbirinden farklı çekiliş ürünlerimiz olan 2 adet hediye kutusu, 2 adet arduino başlangıç seti, 2 kişiye ikişer adet hopeart mum, 1 kişiye xiaomi  compact mini bluetooth hoparlör,1 kişiye lenovo XT89 Tws bluetooth 5.0 kulaklık, British Centre, Toptalent ve Truva Akademi eğitimleri çekilişi kazanan katılımcılarımıza verildi.

Molalarımızda ise kurabiye,çay, kahve, meyve suyu gibi ikramlarımız oldu.Tüm bunlarla beraber altın sponsorumuz olan YASKAWA, yetenek, medya, ikram, çekiliş sponsorlarımıza bizleri yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. 

Özveriyle çalışan ekibimize, değerli konuk ve katılımcılarımıza da teşekkür eder sizleri de bu ufukları açan bilgilendirici sonraki etkinliklerimize bekleriz!

Araç çubuğuna atla