16 May, 2024

IEEE Gebze Teknik Üniversitesi External Relations Komitesi olarak 25 Şubat Perşembe günü  External Day / Yurt Dışında Kariyer adlı etkinliğimizi #BirGideneSor ile 880 katılımcı ve 5 değerli konuğumuzla gerçeklerştirdik. 

5 oturumdan oluşan yurt dışında eğitim, staj , kariyer hakkında  ve daha merak edilen bir çok soruya cevap olması amacıyla düzenlediğimiz etkinliğimizin ilk 4 oturumunu YouTube, son 1 oturumu ise Clubhouse üzerinden canlı olarak yayınladık.  

İlk oturumda Profesyonel Koç Zeynep Dikicioğlu‘nu ağırladık. Yayınımız , konuğumuzun kendisini tanıtmasıyla başlayarak izleyiciler tarafından yöneltilen dil eğitimi, yurt dışı serüveni ve mesleği gereği bizlere aktarabileceği gelecekle alakalı tavsiyeler üzerine sorulan birçok soruyla karşılıklı olarak ilerledi. 

 İkinci oturumda Web Geliştiricisi ve Grafik Tasarımcı Gamze Genç Çelik ile birlikteydik. İlk olarak eğitim hayatından bahseden konuğumuz, daha sonra asıl konu olan ve kendisinin de tecrübe ettiği AGH/EVS (Avrupa Gönüllülük Hizmeti) projesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Kendi deneyimleriyle birlikte hangi adımların atılması gerektiği hakkında tavsiyeler vererek ve izleyicilerin sorularına da cevap olarak keyifli ve yararlı bir sohbet gerçekleştirdi. 

 Üçüncü oturumda Türk Hava Yolları Genel Müdürü (Bari – İtalya), Tur Rehberi Ömür Kahraman eğitim hayatı ve yurt dışı serüveninden bahsetti. Daha sonra yöneltilen soruları sahip olduğu seyahat acentesi, turist rehberliği ve müfettiş olarak yaptığı birçok seyahat sayesinde edindiği  deneyimleri ile şu anki görevi gereği yurt dışında yaşamı arasındaki  farklar doğrultusunda cevaplandırdı. Sohbetin gidişatıyla birlikte kişisel gelişim ve kariyer konularından da bahsetti. 

 Dördüncü oturumda Esri şirketinde kıdemli Ar-Ge Yazılım Mühendisi Deniz Karagülle ile birlikteydik. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde başlayan eğitim hayatından şu anki konumuna kadar geçen süreci bizelere aktardı. Aktardığı deneyimlerden ilki İngilizce ve İtalyanca dil öğrenim süreci idi.Daha sonra Erasmus , yüksek lisans başvuruları, yurt dışında yüksek lisans süreci , yaşam, konaklama ve kariyer gibi mevzular  hakkında yapılması gerekenler ve  karşılaşılabilecek zorluklarla alakalı bizlere ayrıntılı bilgi verdi.   
 
Beşinci oturumumuzu Clubhouse üzerinden 47 dinleyici ile başta Tolga Gariboğlu olmak üzere yurt dışında staj yapan , iş kuran, okuyan ve yaşayan olmak üzere bir çok konuğumuz dinleyicilerin akıllarındaki soruları cevapladı.  
 
Ardından gerçekleştirilen çekilişle External Day / Yurt Dışında Kariyer adlı etkinlik son buldu. 


Etkinliğimizi izlemek için:

Araç çubuğuna atla