17 April, 2024

25 Mart 2021 IEEE GTÜ Öğrenci Topluluğu olarak 2017’den itibaren düzenlediğimiz E-Ticaret Zirvesi etkinliğimizde değerli konuklarımız toplamda 6 oturumda e-ticaretin gelişimi, değişimi ve kullanımı hakkında bilgilerini izleyicilerle paylaştı.

Bu sene de büyük ilgiyle karşılanan E-Ticaret Zirvesi etkinliğimizin konuları e-ticaret çağında tedarik zinciri ve BT dönüşümü, hazır giyim sektörünce e-ticaretin konumu, Hepsiburada ekosistemi, e-ticaret ekosisteminde Çiçeksepeti VarVar!, e-ticarette ödeme yöntemleri ve dijital pazarlama oldu.

Etkinliğimizin ilk oturumunda FLO’dan Chief IT & Logistics Burak Aktaş’ı ağırladık. Burak Bey öncelikle kendi kariyer sürecinden ve e-ticaret sektörüne atılımından daha sonrasında ise bir perakendeci olarak FLO’dan bahsetti. Ardından hızla gelişen e-ticaret sektöründe FLO’daki tedarik zinciri ve bilgi teknolojilerinin dönüşümü ile alakalı bilgi verdi. Ardından izleyicilerimizden gelen soruları konuğumuza ilettik.

İkinci oturuma Mavi’den Senior Manager of Talent Attraction & Recruitment Canan Emgen’in moderatörlüğü ile konuğumuz Chief E-Commerce Officer Barış Akyürek ile devam ettik. Kendileri öncelikle Burak Bey’in kariyer geçmişi ve Mavi’nin günümüze uzanan serüveninden daha sonra Mavi’nin e-ticaret sektöründeki yerinden bahsettiler. Bunların yanında kişiselleştirme ve yapay zekanın öneminden bahsedildi. Buna bağlı olarak da E-ticaret sektörünün Türkiye ve Dünya’daki geleceği ve sektörü nelerin beklediği anlatıldı. Pandemi sürecinden şirketlerin ve Mavi’nin nasıl etkilendiği süreç yönetiminin nasıl olduğu açıklandı.

Etkinliğimizin üçüncü oturumunda Hepsiburada Operation Group President Taner Timirci’yi ağırladık. Taner Bey konuşmasına öncelikle kendisinden ve E-Ticaret Sektörüne geçişinden bahsederek başladı. Daha sonrasında ise Hepsiburada’nın günümüze kadar olan gelişim sürecinden, ekosisteminden ve Hepsiburada’yı diğer şirketlerden ayıran özelliklerinden bahsetti. Hepsiburada’nın dünya pazarındaki yeri, gelişimi ve geleceği hakkındaki bilgileri değerli izleyicilerimize paylaştı. İzleyicilerimizden gelen soruların da cevaplanmasıyla oturumumuzu sonlandırdık.

Günün dördüncü oturumda Çiçeksepeti’nden Chief Commercial Officer Ceyhun Turan ile birlikteydik. Ceyhun Bey sunumunda E-ticaret sisteminde Çiçeksepeti’nin günümüze kadarki gelişiminden ve geldiği noktadan bahsetti. Bunların yanı sıra Çiçeksepeti Var Var’ın ortaya çıkışını ve Çiçeksepeti’nin iş modelini anlattı. Dijitalleşen dünyada Çiçeksepeti’nin getirdiklerinden ve sonraki yıllarda planlanan yeniliklerinden bahsedildi. Son olarak da büyümenin gerektirdiği güvenin sağlanma şeklinden de bahsederek izleyicilerimizden gelen sorularla birlikte oturumumuzun sonuna ulaştık.

Beşinci oturumumuzda Iyzico’dan Head of Commercial Serkan Karaduman ile birlikteydik. Serkan Bey kendisini ve Iyzico’yu kısaca tanıttıktan sonra sunumuna geçerek e-ticarette ödeme yöntemleri, bu yöntemler arasında daha detaylı olarak kredi kartları, kredi kartlarının güvenlik ilkeleri ve kart şemaları ile alakalı bilgi verdi. Asenkron ve senkron ödeme terimlerini açıkladı. Yeni nesil havale ve EFT yolu ile ödemeden bahsetti. Sonrasında Iyzico’nun hayatımızı değiştirdiği ve kolaylaştırdığı noktalar ve birleştirici özelliği anlattı. “Iyzico ile Öde” ile birlikte tüketici’nin de elinde olan bir finansal araç olarak dönüşümlerinden bahsetti. Sonrasında ise izleyicilerimizden gelen sorular ile oturumumuzu tamamlamış olduk.

Altıncı ve son oturumumuzda ise Boyner’den Director of Digital Marketing Alper Boyer ile birlikteydik. Değerli konuğumuz Alper Bey kısaca kendisini tanıttıktan sonra sunumuna başladı. Geçmişten günümüze dijital dönüşüm aşamaları ile söze başlayıp dijital dönüşümün üç ana aşamasından bahsetti. İlk aşama olarak Google arama motorunun, arama motoru reklamcılığının, arama motoru optimizasyonunun gösterdiği değişimden söz ederek ikinci aşamada yer alan blog ve içerik siteleri, Sosyal medya platformları ve Mobil reklamcılığın geçirdiği değişim ile devam etti. Son olarak ise 3. aşamanın içerdiği Sosyal Medya reklamcılığı, video içerik reklamcılık ve mobil reklamcılıktan bahsederek Boyner’in de tüm bu başlıklarda izlediği yollar ve kullanılan reklamlardaki kişiselleştirme hakkında da konuşarak sunumunu sonlandırdı.

Etkinliğimiz sonunda Boyner sponsorluğunda 10 kişiye 100tl değerinde Boyner hediye çeki, Dijital Akademi sponsorluğu ile 1 kişiye ETSY eğitimi, Çiçeksepeti sponsorluğuyla 2 kişiye Xiaomi bluetooth kulaklık ve 1 kişiye jbl 500BT kulaklık, FLO sponsorluğuyla 2 kişiye 250tl değerinde hediye çeki ve Yapı Kredi Yayınları sponsorluğuyla Yapı Kredi Yayınlarından yapılacak alışverişlerde 500 kişiye %40 indirim kodu hediye ettik.

Her biri birbirinden değerli konuklarımızın katılımı izleyicilerimizin desteği ve arka planda çalışan ekibimizin yardımlarıyla son derece eğlenceli ve verimli geçen etkinliğimizi ufak bir değerlendirme ve teşekkür konuşması ile sonlandırdık.
Etkinliğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Share
Araç çubuğuna atla