17 April, 2024

COMDAY 6

Haberleşme Sektörü ve Profesyonelleri 6.Kez ComDay’de GTÜ’lülerle Buluştu

30 Kasım 2019 tarihinde GTÜ IEEE Öğrenci Kolu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ComDay etkinliğinde alanında uzman mühendis ve yöneticiler  GTÜ’lülerle buluşarak haberleşme sektöründeki yeni teknolojiler ve gelişmekte olan konseptler hakkında toplamda 6 oturumda çeşitli sunumlar verip kendi kariyer yolculukları ve tecrübelerini GTÜ öğrencileriyle paylaştılar.

Bu senede büyük ilgiyle karşılanılan ComDay 6’nın konuları M2M ve Akıllı Şebekelerdi.

İlk oturumda Accenture’dan Senior Software Developer Yiğit Yüce Makine-Makine Haberleşmesi konulu sunumda M2M nedir,nerelerde kullanılır,M2M’in geleceği gibi konulardan ayrıca M2M sistemler ve bu sistemlerde kullanılan yazılım,donanım ve protokollerden devamında ise kendi kariyer yolculuğu ve tecrübelerinden bahsetti.

Sonrasında ComDay 6 haberleşme teknolojilerindeki hızlı gelişime paralel olarak üretici-dağıtıcı-tüketici arasındaki haberleşmeye dayalı olarak otomatize hale gelen elektrik dağıtım sistemlerini kapsayan Akıllı Şebekeler konusu ve bu alanda çalışmalar yapan Rapid Enerji şirketinden Dr.İlker Dursun’un oturumuyla devam etti.Akıllı Şebeke nedir ? Akıllı Şebekeleri Diğer Şebekelerden Ayıran Özellikleri ve Akıllı Şebekelerin Avantajları Nedir ? Gibi pek çok konunun tartışıldığı oturum sonrasında sahneyi Akıllı Şebeke yazılım ve donanımı geliştiren EUTO Energy şirketi kurucu ve CEO’su Ali Karademir aldı. Akıllı Şebeke sitemleri,yazılımları, akıllı şebekelerde kullanılan haberleşme teknik ve protokollerini anlattığı sunumunda katılımcılarla interaktif olarak Akıllı Şebekelerle ilgili pek çok konu tartışıldı.

Ardında Soylu Patent şirketinden Deniz Çokiçli Akıllı Şebekeler,şehirler ve binalar konularının yanı sıra patentleme süreçlerinden bahsettiği oturum sonrasında ComDay 6’nın 6. ve son oturumu HUAWEI şirketinden Sertaç Samioğlu ve Yiğit Can Erginöz’ün katılımıyla gerçekleşti.Önce Sertaç Samioğlu’nun M2M ve IoT haberleşme bu haberleşme sistemlerinin şebekelere entegrasyonu,HUAWEI’nin M2M ve IoT çözümleri ve teknolojileri hakkında sunumu sonrasında ise Yiğit Can Erginöz’ün HUWEI’de çalışmak,HUAWEI’de iş ve staj olanakları ,İK süreçleri,HUAWEI’de çalış ortamı gibi konularda katılımcılarla interaktif olarak gerçekleştirdiği sunumunun ardından yapılan çekilişlerle ComDay 6 etkinliği son buldu.

Araç çubuğuna atla